180/55B18 to a car ...
Notifications
Clear all
180/55B18 to a car tire
15 Posts
3 Users
0 Reactions
1,042 Views
(@smitty901)
Posts: 799
Noble Member
Topic starter
  This will be of use mostly to Harley owners.
     Many Harley Touring bikes are coming with 18 inch  wheels  . Tire size in the rear is 180/55B18.  There is no car that will fit. Anything that would fit the wheel would not work on the bike. I ran into this with my 2020 Road Glide limited.
      I found the answer. Replaced rear wheel with a 16 inch. Found a TPMS that would work with the wheel and Registered it with the bike using a Centurion. Installed proper ABS and RDRS bearings in the 16 inch wheel.
Posted : August 5, 2021 2:49 pm
(@2FLTC)
Posts: 312
Honorable Member
Posted : August 6, 2021 2:15 am
(@smitty901)
Posts: 799
Noble Member
Topic starter
Quote from 2FLTC on August 6, 2021, 7:15 am
 Yes I picked up a spare front and rear  for the bike and car tire for the sidecar also
Posted : August 6, 2021 4:40 am
(@adam-andrews)
Posts: 15
Active Member
Quote from smitty901 on August 5, 2021, 7:49 pm
  • So any 16" touring bike wheel will work?
  • Do you have the part numbers for the necessary bearings?
Many thanks for your input!  And for your help last year with photos so I could hook up my sidecar!
Best, Adam.
Posted : April 21, 2022 5:48 am
Good to hear from you. Was having an issue with password back in now.
Now here is where it get interesting.. Non TPMS wheel have a 11mm hole of valve stem . TPMS wheel have an 8mm hole. You or a good indy will need to make a good rubber bush to seal the stem. Lot of riders are doing this.
I have my own Centurion.
Just to make sure. I do not recommend riding the bike with a car tire if sidecar is not on it.
Any help I can be just yell
Posted : April 22, 2022 3:21 pm
(@2FLTC)
Posts: 312
Honorable Member
   The bearings should be all the same from 09 and up.  If you in the need for a 16" wheel I have take offs.
Posted : April 23, 2022 4:58 am
(@adam-andrews)
Posts: 15
Active Member
Quote from smitty901 on April 22, 2022, 8:21 pm
I have my own Centurion.
Any help I can be just yell
 Make any adjustment slowly. Also always make sure the ECC is full down when making any adjustments. Not sure what tire yours has but right now the 12 inch car tires are getting hard to find.
Most ofthen tire wear is Toe, lean angle and or running ECC to often . IMO
Posted : April 26, 2022 12:05 pm
Quote from smitty901 on April 26, 2022, 5:05 pm